fbpx
  • Adres: ul. Graniczna 4/22, 20-010, Lublin
  • Telefon: 81 511 17 31
  • Biuro czynne: Pn - Pt 9:00 - 17:00

Gdzie i jak w Lublinie wyrobić książeczkę sanepid podczas Covid-19?

Gdzie i jak w Lublinie wyrobić książeczkę sanepid podczas Covid-19?
18.07.2020
1923
5 min read

Książeczka „sanepidowska”, a właściwie książeczka zdrowia do celów sanitarno-epidemiologicznych to obowiązkowy dokument w przypadku wielu zawodów. Najczęściej mówi się o profesjach, które mają pośredni bądź bezpośredni związek z żywnością – kucharze, restauratorzy, kelnerzy czy nawet osoby pracujące na zmywaku.

Ale nie tylko pracownicy związani z gastronomią powinni w taki dokument się zaopatrzyć. Pielęgniarki, osoby pracujące w fabrykach nawet z pośrednim kontaktem z produktami spożywczymi, sklepikarze czy osoby które na co dzień pracują z dziećmi (do lat 6) – lista jest na tyle długa, że warto zastanowić się nad wyrobieniem książeczki. Jej posiadanie jest bowiem dużym atutem, którego pracodawcy często szukają w CV kandydatów na oferowane stanowisko.

Jakie informacje znajdują się w omawianym dokumencie? Książeczka zdrowia jest poświadczeniem, że jej właściciel nie jest zakażony Salmonellą, pałeczkami duru brzusznego i rzekomego typu A B i C, czy pałeczkami Shigella, które poprzez kontakt z żywnością mogą zostać przeniesione dalej. Badanie wykonuje się w każdym sanepidzie (Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych) oraz w wielu innych placówkach związanych z medycyną pracy. Polega ono na pobieraniu próbek kału przez trzy kolejne dni i dostarczaniu ich do punktu badań. Z jego wynikiem należy udać się do lekarza medycyny pracy który wydaje odpowiednie zaświadczenie.

Gdzie w Lublinie wyrobić książeczkę do celów sanitarno-epidemiologicznych?

Niestety przez sytuację związaną z koronawirusem „sanepidy” nie zawsze mają możliwości obsługi klientów indywidualnych. Taką informację można znaleźć m.in. w Wojewódzkiej Stacji-Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie, która poleca udać się w tym celu do powiatowej stacji sanepidu przy ulicy Uniwersyteckiej 12 w Lublinie. Jednak warto zawsze przed taką wizytą skontaktować się z wybraną placówką. Po odebraniu wyników dostarczonych próbek kału należy udać się na przykład do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy (ul. Nałęczowska 27), gdzie w cenie 50 zł otrzymamy swoją książeczkę.

Aby zaoszczędzić czas można wszystkie badania wraz z orzeczeniem uzyskać w jednym miejscu. Poniżej kilka przykładów takich placówek w Lublinie.

Zdarza się, że lekarz wydający orzeczenie zleci dodatkowe badania jak np. RTG klatki piersiowej, albo badanie krwi. W tym przypadku cena usługi nieznacznie wzrasta. W CM Sanitas w Lublinie koszt wyrobienia książeczki przy posiadaniu RTG sprzed maksymalnie 2 lat to 142 zł. W przypadku pakietu i braku takiego badania jego koszt wzrasta do 182 zł. Na badania należy zgłosić się w gabinecie 207 przy ul. Okopowej 3.

Podobny pakiet kosztujący 169 zł dostępny jest w CM Luxmed w placówce na ul. Królewskiej 11. Na te cenę składają się kolejno: wymaz (100 zł) RTG klatki piersiowej z opisem (29 zł) i orzeczenie (40 zł). Luxmed wymaga wcześniejszej rezerwacji, a czas oczekiwania wynosi około 7 dni roboczych.

Ośrodek Medyczny DMP przy ulicy Projektowej 5 (boczna Mełgiewskiej) oferuje badania plus orzeczenie w cenie 154 zł. Po zdaniu wymazów należy odczekać ok 3 dni na swoją książeczkę zdrowia już z wpisem od lekarza medycyny pracy.

Autor tekstu:
Patrycja Pakuła

Polecane artykuły w tej kategorii

COVID-2019 i praca
Bez maseczki nie wyjdziesz na spacer. Wracają obostrzenia, jednak nie dla wszystkich
161
07.08.2020
Więcej