fbpx
  • Adres: ul. Graniczna 4/22, 20-010, Lublin
  • Telefon: 81 511 17 31, 573 569 664
  • Biuro czynne: Pn - Pt 9:00 - 17:00

Gdzie i jak w Lublinie wyrobić książeczkę sanepid podczas Covid-19?

Gdzie i jak w Lublinie wyrobić książeczkę sanepid podczas Covid-19?
18.07.2020
2982
5 min read

Książeczka „sanepidowska”, a właściwie książeczka zdrowia do celów sanitarno-epidemiologicznych to obowiązkowy dokument w przypadku wielu zawodów. Najczęściej mówi się o profesjach, które mają pośredni bądź bezpośredni związek z żywnością – kucharze, restauratorzy, kelnerzy czy nawet osoby pracujące na zmywaku.

Ale nie tylko pracownicy związani z gastronomią powinni w taki dokument się zaopatrzyć. Pielęgniarki, osoby pracujące w fabrykach nawet z pośrednim kontaktem z produktami spożywczymi, sklepikarze czy osoby które na co dzień pracują z dziećmi (do lat 6) – lista jest na tyle długa, że warto zastanowić się nad wyrobieniem książeczki. Jej posiadanie jest bowiem dużym atutem, którego pracodawcy często szukają w CV kandydatów na oferowane stanowisko.

Jakie informacje znajdują się w omawianym dokumencie? Książeczka zdrowia jest poświadczeniem, że jej właściciel nie jest zakażony Salmonellą, pałeczkami duru brzusznego i rzekomego typu A B i C, czy pałeczkami Shigella, które poprzez kontakt z żywnością mogą zostać przeniesione dalej. Badanie wykonuje się w każdym sanepidzie (Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych) oraz w wielu innych placówkach związanych z medycyną pracy. Polega ono na pobieraniu próbek kału przez trzy kolejne dni i dostarczaniu ich do punktu badań. Z jego wynikiem należy udać się do lekarza medycyny pracy który wydaje odpowiednie zaświadczenie.

Gdzie w Lublinie wyrobić książeczkę do celów sanitarno-epidemiologicznych?

Niestety przez sytuację związaną z koronawirusem „sanepidy” nie zawsze mają możliwości obsługi klientów indywidualnych. Taką informację można znaleźć m.in. w Wojewódzkiej Stacji-Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie, która poleca udać się w tym celu do powiatowej stacji sanepidu przy ulicy Uniwersyteckiej 12 w Lublinie. Jednak warto zawsze przed taką wizytą skontaktować się z wybraną placówką. Po odebraniu wyników dostarczonych próbek kału należy udać się na przykład do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy (ul. Nałęczowska 27), gdzie w cenie 50 zł otrzymamy swoją książeczkę.

Aby zaoszczędzić czas można wszystkie badania wraz z orzeczeniem uzyskać w jednym miejscu. Poniżej kilka przykładów takich placówek w Lublinie.

Zdarza się, że lekarz wydający orzeczenie zleci dodatkowe badania jak np. RTG klatki piersiowej, albo badanie krwi. W tym przypadku cena usługi nieznacznie wzrasta. W CM Sanitas w Lublinie koszt wyrobienia książeczki przy posiadaniu RTG sprzed maksymalnie 2 lat to 142 zł. W przypadku pakietu i braku takiego badania jego koszt wzrasta do 182 zł. Na badania należy zgłosić się w gabinecie 207 przy ul. Okopowej 3.

Podobny pakiet kosztujący 169 zł dostępny jest w CM Luxmed w placówce na ul. Królewskiej 11. Na te cenę składają się kolejno: wymaz (100 zł) RTG klatki piersiowej z opisem (29 zł) i orzeczenie (40 zł). Luxmed wymaga wcześniejszej rezerwacji, a czas oczekiwania wynosi około 7 dni roboczych.

Ośrodek Medyczny DMP przy ulicy Projektowej 5 (boczna Mełgiewskiej) oferuje badania plus orzeczenie w cenie 154 zł. Po zdaniu wymazów należy odczekać ok 3 dni na swoją książeczkę zdrowia już z wpisem od lekarza medycyny pracy.

Autor tekstu:
Patrycja Pakuła
Popularne artykuły
Praca tymczasowa
Agencja Pracy – co warto wiedzieć?
1587
21.01.2019
Jak zatrudnić cudzoziemca
Karta pobytu czasowego
1437
20.01.2019
Jak przygotować się do zatrudnienia
Jakich dokumentów wymaga od pracownika agencja pośrednictwa pracy?
822
08.01.2021
Jak zatrudnić cudzoziemca
Jak zatrudnić cudzoziemca?
685
19.01.2019
Praca tymczasowa
Do działania trzeba trojga, czyli o pracy tymczasowej w Polsce
680
17.12.2020

Polecane artykuły w tej kategorii

COVID-2019 i praca
Bez maseczki nie wyjdziesz na spacer. Wracają obostrzenia, jednak nie dla wszystkich
296
07.08.2020
Więcej