fbpx
  • Adres: ul. Graniczna 4/22, 20-010, Lublin
  • Telefon: 81 511 17 31, 573 569 664
  • Biuro czynne: Pn - Pt 9:00 - 17:00

Agencja Pracy – co warto wiedzieć?

Agencja Pracy – co warto wiedzieć?
21.01.2019
1489
5 min read

Agencja pracy to rozwiązanie, które cieszy się dużą popularnością wśród pracodawców. Pracownicy, zwłaszcza poszukujący tymczasowego zatrudnienia, również chętnie korzystają z usług pośredników. Czym jest i jak działa agencja pracy?

Co to jest agencja pracy?

Wiele firm, które poszukują pracowników na krótki okres, zwraca się o pomoc do specjalistów, takich jak profesjonalna agencja pracy. Co to oznacza? Krótko mówiąc, pośrednictwo pracy polega na delegowaniu pracowników do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz pracodawcy użytkownika (klienta agencji pracy). Agencja pośrednictwa pracy odpowiada za proces rekrutacji, selekcji, zatrudniania oraz stawienia do dyspozycji pracodawcy wybranych kandydatów.

Dlaczego pracodawcy korzystają z usług agencji pracy?

Bardzo często ludzie zastanawiają się, czy agencje pracy w ogóle są potrzebne: „przecież to są koszty dla pracodawców, dodatkowy pośrednik przy zatrudnieniu pracownika oraz mniejsze wynagrodzenie”. Dla niektórych firm owszem, a jednak statystyczne dane wskazują na dość duże zainteresowanie usługami agencji pracy tymczasowej wśród polskich pracodawców. Dlaczego tak jest?

Wskazuje się kilka przyczyn.

  • Brak działu rekrutacji w firmie – często biura pośrednictwa pracy działają na zlecenie małych firm, które nie posiadają własnych działów rekrutacji. W tej sytuacji dla pracodawcy jedynym wyjściem jest korzystanie z usług agencji pracy.
  • Mniejsze koszty rekrutacji – duże zakłady pracy, które mają swoje działy rekrutacji, też korzystają z usług agencji pracy. Wiąże się to z tym, że często z punktu widzenia optymalizacji kosztów, taniej jest oddać najbardziej pracochłonną część procesu rekrutacji na outsourcing firmie zewnętrznej. Pośrednictwo pracy jest więc oszczędnością.
  • Jakość usług – najważniejszym elementem konkurencyjności firmy jest jakość świadczonych usług lub oferowanego towaru, dlatego każda firma chce się skupić na swojej podstawowej działalności i wszystkie rutynowe procesy zlecić firmom trzecim. Powszechnie wiadomo, że najlepiej zaradzi temu ta osoba/firma, która akurat specjalizuje się w tej branży. Przykładowo, kiedy nas boli ząb – idziemy bezpośrednio do dentysty. Kiedy mamy niesprawny samochód – kontaktujemy się z mechanikiem. Zawsze chcemy znaleźć fachowca i otrzymywać usługę jak najwyższej jakości. Te same zasady stosują firmy, które poszukują pracowników. Agencje pracy tymczasowej, które sprawnie działają na rynku i ciągle się rozwijają, wykorzystują najnowsze techniki w poszukiwaniu pracowników i budują bazę kandydatów, z której jak najszybciej uzupełniają wolne etaty u klienta.

Jakie korzyści dla pracownika wynikają ze współpracy z agencją pracy?

Często może się wydawać, że rekrutacja bezpośrednio w firmie jest wygodniejsza od podobnej procedury w agencji pracy. Wiąże się to z tym, że większość osób uważa, iż każdy pośrednik podczas zatrudnienia jest zbędny i tylko komplikuje cały proces znalezienia pracy tymczasowej. Warto jednak mieć świadomość tego, że nawiązanie współpracy z agencją pracy ma wiele zalet.

Przede wszystkim specjaliście ds. rekrutacji w biurze pośrednictwa pracy bardzo zależy na tym, abyśmy znaleźli zatrudnienie. Wiąże się to z różnego rodzaju premiami oraz profitami. Często może doradzić, w jaki sposób poprawić CV, list motywacyjny lub radzi, jaką obrać strategię dla przejścia na kolejny etap rekrutacji już u pracodawcy, z racji tego, że doskonale wie jakie wymaganie ma klient. W przypadku, gdy kwalifikacje kandydata nie odpowiadają stanowisku, na które aplikował, pośrednik pracy dobierze odpowiednią ofertę do umiejętności.

Często studenci lub osoby, które nie mogą pracować na pełny etat, poszukują pracy dorywczej. W tym wypadku agencja jak najbardziej może pomóc. Trudno bezpośrednio znaleźć pracodawcę, który będzie się martwił o poszukiwanie pracowników na kilka dni w tygodniu, składania grafików, obsługę kadrową itp. Wszystkie wymienione czynności z łatwością przejmuje agencja pracy. Ważne, by wybrać sprawdzone biuro.

Jak działa agencja pracy w przypadku pracy za granicą lub na terenie innych województw? Biuro pośrednictwa nierzadko zapewnia transport do miejsca wykonywana obowiązków, zakwaterowanie oraz koordynatora, który jest na bieżąco w okolicach miejsca pracy i wspiera przez cały okres zatrudnienia.

Jak znaleźć agencję pracy godną zaufania?

Przed początkiem współpracy warto sprawdzić, czy agencja pośrednictwa pracy znajduje się w rejestrze agencji zatrudnienia KRAZ. Jest to możliwe za pomocą strony: https://stor.praca.gov.pl/portal/#/kraz/wyszukiwarka. Jeżeli okaże się, że agencji w tym rejestrze nie ma, to najlepiej od razu zrezygnować z takiego podmiotu.

Sprawdzenie strony internetowej agencji pracy da możliwość zobaczenia, jak duża jest firma, jakie ma oferty pracy, gdzie posiada swojego przedstawicielstwa. Również w internecie możemy poszukać dostępnych opinii na temat agencji. Oczywiście trzeba zawsze „filtrować” informacje znalezione w komentarzach, ponieważ bardzo często mogą to być wpisy konkurencji.

Należy pamiętać, iż żadna agencja nie może pobierać opłat za usługi związane z poszukiwaniem pracy. Jedynym wyjątkiem są opłaty z tytułu transportu do miejsca pracy, tłumaczenia dokumentów, zakwaterowania. Profesjonalne biura pośrednictwa, takie jak nasza agencja pracy w Lublinie – Top Staff, zarabiają wyłącznie na prowizjach od klientów (pracodawców) ustalonych w podpisanej umowie. Żadne z tych prowizji nie powinny mieć wpływu na wynagrodzenie pracownika, co często się zdarza (więcej zarabia agencja pracy, mniej zostaje pracownikowi).

Autor tekstu:
Patrycja Pakuła

Polecane artykuły w tej kategorii

Praca tymczasowa
Do działania trzeba trojga, czyli o pracy tymczasowej w Polsce
643
17.12.2020
Więcej