fbpx
  • Adres: ul. Graniczna 4/22, 20-010, Lublin
  • Telefon: 81 511 17 31
  • Biuro czynne: Pn - Pt 9:00 - 17:00

Agencja Pracy – co warto wiedzieć?

Agencja Pracy – co warto wiedzieć?
21.01.2019
859
5 min read

Co to jest agencja pracy?

Krótko mówiąc usługi pracy tymczasowej polegają na delegowaniu pracowników tymczasowych do wykonywania pracy na rzecz pracodawcy użytkownika (klienta agencji pracy). Agencja odpowiada za proces rekrutacji, selekcji, zatrudniania oraz stawienia do dyspozycji pracodawcy wybranych kandydatów.

Dlaczego pracodawcy korzystają z usług agencji pracy?

Bardzo często ludzi myślą „po co w ogóle są potrzebne agencje zatrudnienia? Przecież to są koszty dla pracodawców, dodatkowy pośrednik przy zatrudnieniu pracownika oraz mniejsze wynagrodzenie”. Dla niektórych firm owszem, a jednak statystyczne dane wskazują na dość duże zainteresowanie takimi usługami wśród polskich pracodawców.  Dlaczego tak jest?

Wskazuje się kilka przyczyn:

Brak działu rekrutacji w firmie,

Często agencja zatrudnienia działa na zlecenie małych firm, które nie posiadają własnych działów rekrutacji. W tej sytuacji dla pracodawcy jedynym wejściem jest korzystanie z usług agencji pracy.

Mniejsze koszty rekrutacji,

Jednak duże zakłady pracy, które mają swoje działy rekrutacji, też korzystają z usług agencji pracy. Wiąże się to z tym, że często z punktu widzenia optymalizacji kosztów, taniej jest oddać najbardziej pracochłonną część procesu rekrutacji na outsourcing firmie zewnętrznej.

Jakość nadawanych usług,

Najważniejszym elementem konkurencyjności firmy jest jakość nadawanych usług lub oferowanego towaru, dla tego każda firma chce się skupić na swojej podstawowej działalności i wszystkie rutynowe procesy zlecić firmom trzecim. Powszechnie wiadomo, że najlepiej zaradzi temu ta osoba/firma, która akurat specjalizuje się w tej branże. Przykładowo, kiedy nas boli ząb- idziemy bezpośrednio do dentysty. Kiedy mamy niesprawny samochód – kontaktujemy się z mechanikiem. Zawsze chcemy znaleźć fachowca i otrzymywać usługę jak najwyższej jakości. Tej samej zasady stosują firmy, które poszukują pracowników. Agencje pracy, które sprawnie działają na rynku i ciągłe się rozwijają, wykorzystują najnowsze techniki w poszukiwaniu pracowników, budują bazę kandydatów, z której jak najszybciej uzupełniają wolne etaty u klienta.

Jakie korzyści dla pracownika w współprace z agencją pracy?

Często może się wydawać, że rekrutacja bezpośrednio w firmie jest wygodniejsza od podobnej procedury w agencji zatrudnienia. Wiąże to się tym, że większość osób uważa, iż każdy pośrednik podczas zatrudnienia jest zbędny i tylko komplikuje cały proces znalezienia pracy. Warto jednak mieć świadomość tego, że nawiązanie współpracy z agencją pracy może mieć wiele zalet.

Przede wszystkim specjaliście ds. rekrutacji agencji bardzo zależy na tym, abyśmy znaleźli pracę. Wiąże się to z różnego rodzaju premiami oraz profitami. Często może doradzić w jaki sposób poprawić CV, list motywacyjny lub radzi jaką obrać strategie dla przejścia na kolejny etap rekrutacji już u pracodawcy, z racji tego, że doskonale wie jakie wymaganie ma klient agencji. W przypadku, gdy kwalifikacja kandydata nie odpowiada do stanowiska, na które on aplikował, fachowiec może doradzić odpowiednią ofertę do umiejętności.

Często studenci lub osoby, które nie mogą pracować na pełny etat poszukują pracy dorywczej. W tym wypadku agencja jak najbardziej może pomóc. Ciężko znaleźć bezpośrednio pracodawcę, który będzie się martwił o poszukiwanie pracowników na kilka dni w tygodniu, składania grafików, obsługę kadrową itp. Wszystkie wymienione czynności z łatwością przyjmuje agencja zatrudnienia.

W przypadku pracy zagranicą lub na terenie innych województw, agencja pracy nierzadko zapewnia transport do miejsca pracy, zakwaterowanie oraz koordynatora, który jest na bieżąco w okolicach miejsca pracy i wspiera przez cały okres zatrudnienia.

Jak znaleźć agencję pracy godną zaufania?

Przed początkiem współpracy warto sprawdzić czy agencja pracy tymczasowej znajduje się w rejestrze agencji zatrudnienia KRAZ. Jest to możliwe za pomocą strony: http://stor.praca.gov.pl/portal/#/kraz/wyszukiwarka. Jeżeli okaże się, że agencji w tym rejestrze nie ma, to najlepiej od razu zrezygnować z takiego podmiotu.

Sprawdzenie strony internetowej agencji pracy da możliwość zobaczenia na ile duża jest firma, jakie ma oferty pracy, gdzie posiada swojego przedstawicielstwa. Również w Internecie możemy poszukać dostępne opinie na temat agencji. Oczywiście trzeba zawsze „filtrować” informację znalezioną w komentarzach, ponieważ bardzo często mogą to być wpisy konkurencji.

Należy pamiętać, iż żadna agencja pracy nie może pobierać opłat za usługi związane z poszukiwaniem pracy. Jedynym wyjątkiem są opłaty z tytułu transportu do miejsca pracy, tłumaczenia dokumentów, zakwaterowania. Każda agencja powinna zarabiać wyłącznie na prowizjach od jej klientów (pracodawców) ustalonych w podpisanej umowie. Wszystkie te prowizje w żaden sposób nie powinny mieć wpływu na wynagrodzenie pracownika, co jest częstym wypadkiem (więcej zarabia agencja, mniej zostaje pracownikowi).

Autor tekstu:
Patrycja Pakuła

Polecane artykuły w tej kategorii

Praca tymczasowa
Do działania trzeba trojga, czyli o pracy tymczasowej w Polsce
222
17.12.2020
Więcej