fbpx
  • Adres: ul. Graniczna 4/22, 20-010, Lublin
  • Telefon: 81 511 17 31, 573 569 664
  • Biuro czynne: Pn - Pt 9:00 - 17:00

Do działania trzeba trojga, czyli o pracy tymczasowej w Polsce

Do działania trzeba trojga, czyli o pracy tymczasowej w Polsce
17.12.2020
654
5 min read

Praca tymczasowa Lublin to często wpisywane hasło do wyszukiwarek internetowych. Z roku na rok młodzież szuka pracy, chcąc pogodzić naukę i zarabianie pieniędzy, które mają pokryć bieżące zobowiązania finansowe. Zmiany w prawie, które weszły w życie z dniem 1 czerwca 2017 roku nałożyły na przedsiębiorców zatrudniających pracowników tymczasowych pewne obostrzenia.

Chodzi o okres na jaki właściciel firmy może zatrudnić tego samego pracownika. W tej chwili jest to osiemnaście miesięcy na każde trzydzieści sześć miesięcy zatrudnienia. Poszukujesz pracy tymczasowej? Dowiedz się kilku ciekawostek na jej temat i nie daj się zaskoczyć.

Czym jest praca tymczasowa?

Warto zacząć jednak od podstaw. Co to jest praca tymczasowa? Jak każda inna działalność zarobkowa, opiera się na wykonywaniu określonych zadań powierzonych przez pracodawcę osobie zatrudnionej. Różnica polega jednak na okresie trwania, który jak już wspomniano, jest wskazany i ograniczany przez ustawodawcę.

Praca tymczasowa sprawdza się w wielu sytuacjach, m.in. w przypadku zastąpienia nieobecnego pracownika (urlop macierzyński, dłuższe zwolnienie), prac sezonowych (zbiory owoców) czy zadań, których nie mogą wykonać zatrudnieni przez przedsiębiorcę pracownicy, ponieważ w tym czasie wykonują swoje stałe zadania.

Pracowniku, to powinieneś wiedzieć!

Pracownicy tymczasowi są rekrutowani, a następnie zatrudniani przez agencję pracy tymczasowej. To właśnie z agencją podpisywana jest umowa o świadczenie pracy tymczasowej u danego przedsiębiorcy, jednak co ważnie nie może być zawarta na okres dłuższy niż 18 miesięcy w przypadku pracy dla tej samej firmy czy osoby. Warto jednak pamiętać, że warunek 18 miesięcy nie dotyczy tylko pracy ciągłej, ale w sumie przepracowanych miesięcy.

Przykład. Jan zatrudniony był jako pracownik tymczasowy w firmie przez 8 miesięcy – od stycznia 2019 roku do września 2019. Okazało się, że sytuacja wymaga obecności dodatkowego pracownika jeszcze przez pewien okres. Ponieważ właściciel znał i był zadowolony z Jana, chciał z pomocą agencji pracy zatrudnić go na nowo od lutego 2020 do marca 2021. Niestety, ponieważ łączny okres zatrudnienia, mimo przerw, wynosił 21 miesięcy (8+13) w ciągu trzech lat nie było to możliwe, ewentualnie Jan rozstałby się z firmą po 18 miesiącach, czyli w grudniu 2020.

18 miesięcy zatrudnienia i co dalej?

Od 18 miesięcy ograniczeń w zatrudnieniu pracowników tymczasowych jest jednak pewien wyjątek – chodzi o umowę na zastępstwo. Pracownik tymczasowy zastępujący stałego pracownika konkretnego przedsiębiorstwa może być zatrudniony na okres nie 18, a 36 miesięcy, jednak jest to bezwzględny limit, którego należy przestrzegać.

Taka osoba nie może też wrócić do pracy w danym przedsiębiorstwie przez kolejne 3 lata, a nie 1,5 roku jak w pozostałych przypadkach. Nieprzestrzeganie tego prawa może podlegać grzywnie w wysokości aż 30 tysięcy złotych.

Przedsiębiorcy mają również alternatywę dla zatrudniania pracownika tymczasowego, mogą bowiem skorzystać z usługi outsourcingu. Na czym polega taka usługa? W wielkim skrócie znaczy to tyle, że pracodawca nie wypożycza pracownika, a podpisuje umowę na świadczenie konkretnej usługi. Zatrudnienie, a także nadzór nad pracownikami leżą po stronie agencji, która świadcząc wszystkie usługi, dysponuje również własnym personelem.

Podsumowanie

Praca tymczasowa w Lublinie i każdym innym mieście Polski była, jest i będzie popularna. Ludzie chcą pracować, a wiele firm wychodzi im naprzeciw i dlaczego z tego nie skorzystać? Rzetelną opcją jest wybór agencja Top-Staff i poznanie jej ofert pracy. Z pewnością wiele z nich Cię zainteresuje. Pamiętaj, że szukając pracy, warto pytać i być dociekliwym, aby zapoznać się ze wszystkimi szczegółami zatrudnienia. Nie daj się zaskoczyć i bądź świadomym pracownikiem, znającym swoje prawa i zasady.

Autor tekstu:
Patrycja Pakuła
Popularne artykuły
COVID-2019 i praca
Gdzie i jak w Lublinie wyrobić książeczkę sanepid podczas Covid-19?
2913
18.07.2020
Praca tymczasowa
Agencja Pracy – co warto wiedzieć?
1525
21.01.2019
Jak zatrudnić cudzoziemca
Karta pobytu czasowego
1341
20.01.2019
Jak przygotować się do zatrudnienia
Jakich dokumentów wymaga od pracownika agencja pośrednictwa pracy?
756
08.01.2021
Jak zatrudnić cudzoziemca
Jak zatrudnić cudzoziemca?
671
19.01.2019

Polecane artykuły w tej kategorii

Praca tymczasowa
Agencja Pracy – co warto wiedzieć?
1525
21.01.2019
Więcej