fbpx
  • Adres: ul. Graniczna 4/22, 20-010, Lublin
  • Telefon: 81 511 17 31
  • Biuro czynne: Pn - Pt 9:00 - 17:00

Umowa najlepsza dla Ciebie! Umowa o prace a umowa zlecenie

Umowa najlepsza dla Ciebie! Umowa o prace a umowa zlecenie
26.07.2020
243
5 min read

Krótki przewodnik dla pracownika.

Część 1

Rozpoczynając swoją pierwszą pracę warto być przygotowanym na to co nas w niej czeka. Jedną z najistotniejszych kwestii, które często decydują o podjęciu jakiejkolwiek współpracy jest umowa. W Polsce są: umowa o pracę oraz umowa zlecenie. Czasem zdarza się, że pracodawca zaoferuje podjęcie współpracy “na czarno” jednak zdecydowanie nie polecamy takiego rozwiązania. Która umowa jest dla nas korzystniejsza?

Umowa o pracę. Nie martw się jutrem.

Osoby które decydują się wkroczyć na polski rynek pracy najchętniej wybierają umowę o pracę. Dlaczego? Wszystko zaczyna się od prawa, a dokładniej prawa pracy. Prawo, jak każde inne reguluje wiele kwestii w przypadku umowy o pracę – w przeciwieństwie do umów zleceń, które podlegają pod kodeks cywilny. I tak w KP (Kodeks Pracy) znajdują się wytyczne dotyczące najważniejszych dla pracownika kwestii, których nieprzestrzeganie przez pracodawcę może stanowić podstawę do skierowania sprawy na drogę sądową

Jakie dokładnie kwestie reguluje kodeks pracy? Mówiąc kolokwialnie – najważniejsze.Pracownik zatrudniony na podstawie takiej umowy nie musi martwić się o urlopy(wypoczynkowe, macierzyńskie, wychowawcze, bezpłatne), o swoją przyszłą emeryturę na które są pobierane regularne składki czy o zwolnienia z powodu choroby, za które należy mu się zasiłek. Oczywiście w przypadku emerytury czy zasiłku chorobowego istnieje też możliwość płacenia składek na umowie – zleceniu, jednak nie zawsze jest to opłacalne i warto wtedy przemyśleć która z umów pasuje nam bardziej. Przewagą umowy regulowanej KP są płatne urlopy, jednak tutaj również nie należy generalizować, ponieważ wiele zawodów pozwala na swobodne żonglowanie zleceniami i poświęconym im czasie.

Pracodawca, który zdecyduje się zatrudnić pracownika na umowę o pracę nie musi od razu robić to na okres bezterminowy. Często wykorzystuje się tzw. umowę na czas określony – 3, 6 czy 12 miesięcy. Daje to czas na sprawdzenie się i podjęcie dalszych decyzji dotyczących współpracy z daną firmą. Należy jednak pamiętać, że pracodawca ma limit umów na czas określony – reguluje go artykuł 251 paragraf 1 i 3 kodeksu pracy. Mówi on o tym, że po 33 miesiącach umowa na czas określonych przechodzi w umowę bezterminową. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku ilości umów. Tych nie może być więcej niż trzy, jednak w tę liczbę nie wlicza się umowa na okres próbny.

Nie dla wszystkich zlecenie

Po pierwsze. Nie ma co demonizować tej formy zawierania umowy. Co prawda wielu pracodawców nadużywa możliwości korzystania z niej, jednak dla wielu osób na rynku pracy ta opcja może stać się najlepszym rozwiązaniem. Jakie są zalety pracy na umowę -zlecenie? Na pewno większa elastyczność co do czasu i miejsca wykonywania określonej w umowie rzeczy (jeśli umowa nie stanowi inaczej!). Znaczy to mniej więcej tyle, że specjalista z pewnej branży może zająć się swoim zadaniem podczas “urlopu” nad morzem, czy w wolnej od innych zajęć chwili. Tę formę umów zawierają m.in agencje pracy tymczasowej.Zatrudnione w nich osoby mogą zrezygnować z pracy z krótszym terminem wypowiedzenia(i tutaj też wracamy do sformułowania umowy) a studenci czy młodzi do 26 roku życia dzięki temu, że nie jest wymagane zgłoszenie ich do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz zwolnieniu z podatku dochodowego (PIT) kwotę z umowy otrzymują “na czysto”. Z tego też powodu umowa zlecenie jest dosyć popularna wśród wielu młodych ludzi.

Co jeszcze ważne- nie powinniśmy jednak mylić umowy zlecenia z umową o dzieło. W przypadku tej drugiej ważny jest efekt finalny wykonywanego zadania, zaś umowa o dzieło mówi tylko o “należytej staranności”. Punktem kluczowym jest wskazanie odpowiedniego wynagrodzenia (nie zawsze gotówkowej) za wykonanie określonego zadania – bez odpowiedzialności zleceniobiorcy za rezultat. Podsumowując – w umowie zleceniu ważne jest wykonanie, w umowie o dzieło – finalny efekt.

Decydując się na pracę regulowaną przez kodeks cywilny warto mieć na uwadze nieuczciwość wielu pracodawców. Niejednokrotnie zdarza się, że podpisana umowa zlecenie nosi znamiona umowy o pracą, bądź inne osoby o podobnym zakresie obowiązków jak my są zatrudnieni na podstawie innej umowy. Warto wtedy przedyskutować sprawę z pracodawcą i podjąć najlepszą dla siebie decyzję. Być może w podjęciu decyzji pomocny okaże się nasz artykuł, gdzie przedstawimy na przykładzie konkretnych kwot różnice pomiędzy dwoma najpopularniejszymi umowami w Polsce.

Autor tekstu:
Patrycja Pakuła

Polecane artykuły w tej kategorii

Formy zatrudnienia
Czy wiesz, że do 26 roku życia zarobisz więcej na umowie zlecenia?
132
30.07.2020
Więcej
Formy zatrudnienia
Zlecenie, a dzieło. Najpopularniejsze umowy cywilnoprawne w Polsce
118
19.10.2020
Więcej