fbpx
  • Adres: ul. Graniczna 4/22, 20-010, Lublin
  • Telefon: 81 511 17 31, 573 569 664
  • Biuro czynne: Pn - Pt 9:00 - 17:00

Zlecenie, a dzieło. Najpopularniejsze umowy cywilnoprawne w Polsce

Zlecenie, a dzieło. Najpopularniejsze umowy cywilnoprawne w Polsce
19.10.2020
293
5 min read

Czym różni się umowa o dzieło od umowy-zlecenia? „Nie mam pojęcia. Nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Nie wiem.” – brzmi odpowiedź zapytanej przez nas osoby, która ponad dekadę spędziła na polskim rynku pracy. Osób, które nie widzą różnicy, lub wręcz stosują zamiennie te dwa terminy, jest więcej. W artykule wyjaśniamy pojęcia umowa-zlecenie i umowa o dzieło. Co to jest? Jakie są różnice między umową o dzieło a umową-zlecenie?

Umowa o dzieło a umowa-zlecenie. Na co zwrócić uwagę?

Według danych zebranych przez Główny Urząd Statystyczny, po niewielkim spadku zainteresowania zatrudnieniem na umowy-zlecenia i umowy o dzieło w latach ubiegłych, od 2017 roku zaczęły one znów zyskiwać na popularności. Czym się charakteryzują te dwie umowy cywilnoprawne?

Warto zacząć od ich przeznaczenia. Pierwsza z nich, wydaje się, że popularniejsza, czyli umowa-zlecenie opiera się na wykonywaniu określonych czynności względem zleceniodawcy. Stąd jest popularna w firmach ochroniarskich czy przy pracach sezonowych. Często korzystają z nich biura pośrednictwa pracy, takie jak agencja pracy w Lublinie. Dla zleceniodawcy liczy się to, jak przebiega wykonywana przez zleceniobiorcę praca.

W przypadku umowy o dzieło nie jest ważne, w jaki sposób przedmiot umowy powstał. Najważniejszy jest końcowy rezultat. W tym przypadku wykonawca ponosi za niego pełną odpowiedzialność, biorąc na siebie wszelkie poprawki – w przeciwieństwie do pracownika na umowie-zleceniu, którego głównym zadaniem jest „staranne wykonywanie obowiązków”.

 

Umowa o dzieło a zlecenie – porównanie przedmiotu umowy

Aby najlepiej zobrazować różnice między umową o dzieło a zleceniem, posłużymy się prostym przykładem. Chcemy zatrudnić osobę, która posprząta nasz dom. Czego w tym przypadku powinna dotyczyć umowa o dzieło, a czego zlecenie? Oto krótkie porównanie:

Umowa zlecenie Umowa o dzieło
Sprzątanie domu (m.in. ścieranie kurzy, odkurzanie, mycie okien, wyniesienie śmieci itd.) Doprowadzenie domu do porządku

Umowa o dzieło a zlecenie – różnice

Kolejna, nie mniej ważna kwestia, to finanse. Zdarza się, że umowa-zlecenie nie ma wskazanego wynagrodzenia, bo takie nie istnieje. I nie musi – w przeciwieństwie do umowy o dzieło, w przypadku której podana kwota jest jej ważnym elementem. Różnica jest również w sposobie naliczania wynagrodzenia – zlecenie może zostać rozliczone stawką godzinową, zaś umowa o dzieło – kwotą za wykonany przedmiot umowy.

 

Zlecenie i umowa o dzieło – składki i podatki

Umowa o pracę a umowa-zlecenie to temat, który budzi wiele wątpliwości, zwłaszcza w kwestiach podatkowych. Podobnie jest w przypadku umów o dzieło i zleceń. Aby obliczyć należne wynagrodzenie, nie wystarczy wziąć pod uwagę sposobu rozliczania. Jak w przypadku umowy-zlecenia i umowy o dzieło wyglądają podatki i składki? Pierwsze są uwzględnione w przypadku obu umów, jednak składki ZUS dotyczą tylko umowy-zlecenia.

 

Umowy cywilnoprawne – okres zatrudnienia

Jak długo trwa umowa-zlecenia i umowa o dzieło?

  • Umowa-zlecenie – w zależności od tego, co zostanie zawarte w umowie-zleceniu, może to być czas określony lub nieokreślony.
  • Umowa o dzieło – w  tym przypadku  niezwykle ważny jest termin odbioru dzieła, którego niedotrzymanie może doprowadzić do odstąpienia od umowy zamawiającego, a nawet żądania od niego odszkodowania.

Przed podpisaniem umowy cywilnoprawnej należy dokładnie sprawdzić wszystkie zapisy – również te dotyczące czasu trwania. W ten sposób łatwiej uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Autor tekstu:
Patrycja Pakuła
Popularne artykuły
COVID-2019 i praca
Gdzie i jak w Lublinie wyrobić książeczkę sanepid podczas Covid-19?
2870
18.07.2020
Praca tymczasowa
Agencja Pracy – co warto wiedzieć?
1474
21.01.2019
Jak zatrudnić cudzoziemca
Karta pobytu czasowego
1279
20.01.2019
Jak przygotować się do zatrudnienia
Jakich dokumentów wymaga od pracownika agencja pośrednictwa pracy?
730
08.01.2021
Jak zatrudnić cudzoziemca
Jak zatrudnić cudzoziemca?
660
19.01.2019

Polecane artykuły w tej kategorii

Formy zatrudnienia
Umowa najlepsza dla Ciebie! Umowa o prace a umowa zlecenie
411
26.07.2020
Więcej
Formy zatrudnienia
Czy wiesz, że do 26 roku życia zarobisz więcej na umowie zlecenia?
387
30.07.2020
Więcej