fbpx
  • Adres: ul. Graniczna 4/22, 20-010, Lublin
  • Telefon: 81 511 17 31
  • Biuro czynne: Pn - Pt 9:00 - 17:00

Zlecenie, a dzieło. Najpopularniejsze umowy cywilnoprawne w Polsce

Zlecenie, a dzieło. Najpopularniejsze umowy cywilnoprawne w Polsce
19.10.2020
118
5 min read

Czym różnią się umowa o dzieło od umowy zlecenie? – Nie mam pojęcia. Nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Nie wiem. – brzmi odpowiedź zapytanej przez nas osoby, która ponad dekadę spędziła na polskim rynku pracy. Osób, które nie widzą różnicy, lub wręcz stosują zamiennie te dwa terminy jest więcej. Jak więc rozróżnić te dwie umowy, regulowane kodeksem cywilnym? Dobrze wiedzieć o nich nieco więcej, ponieważ według danych zebranych przez Główny Urząd Statystyczny po niewielkim spadku zainteresowania tymi formami zatrudnienia w latach ubiegłych od 2017 roku zaczęły one znów zyskiwać na popularności.

Warto zacząć od samego przeznaczenia, czy przedmiotu umowy. Pierwsza z nich, wydaje się że popularniejsza, czyli umowa zlecenia opiera się na wykonywaniu określonych czynności względem zleceniodawcy. Stąd jest popularna w firmach ochroniarskich, czy przy pracach sezonowych. Dla zleceniodawcy liczy się to jak przebiega wykonywana przez zleceniobiorcę praca. W przypadku dzieła nie jest ważne w jaki sposób przedmiot umowy powstał. Najważniejszy jest końcowy rezultat. W tym przypadku wykonawca ponosi za niego pełną odpowiedzialność biorąc na siebie wszelkie poprawki- w przeciwieństwie do pracownika na umowie zleceniu, którego głównym zadaniem jest “staranne wykonywanie obowiązków”. Najłatwiej jest to zobrazować na prostym przykładzie. Chcemy zatrudnić osobę, która posprząta nasz dom. Czego w tym przypadku powinien dotyczyć przedmiot umowy zlecenia, a czego umowy o dzieło?

 

umowa zlecenie umowa o dzieło
sprzątanie domu (m.in ścieranie kurzy, odkurzanie, mycie okien, wyniesienie śmieci itd.) doprowadzenie domu do porządku

 

Kolejna, nie mniej ważna kwestia to finanse. Zdarza się, że umowa zlecenie nie ma wskazanego wynagrodzenia, bo takie nie istnieje. I nie musi – w przeciwieństwie do umowy o dzieło, gdzie kwota jest bardzo ważnym elementem. Rożnica jest również w sposobie rozliczania – zlecenie może zostać wyrażone stawką godzinową, zaś dzieło – kwotą za wykonany przedmiot umowy.

Tutaj warto też poruszyć kwestię składek i podatków. Te drugie są uwzględnione w przypadku obu umów, jednak składki ZUS dotyczą tylko umowy zlecenia.

Jak długo trwają umowy? W zależności od tego co zostanie zawarte w umowie zleceniu może to być czas określony lub nieokreślony. W przypadku drugiej niezwykle ważny jest termin odbioru dzieła, którego niedotrzymanie może doprowadzić do odstąpienia od umowy zamawiającego a nawet żądania od niego odszkodowania.

Autor tekstu:
Patrycja Pakuła

Polecane artykuły w tej kategorii

Formy zatrudnienia
Umowa najlepsza dla Ciebie! Umowa o prace a umowa zlecenie
243
26.07.2020
Więcej
Formy zatrudnienia
Czy wiesz, że do 26 roku życia zarobisz więcej na umowie zlecenia?
132
30.07.2020
Więcej